Ne tahtoo vänkää vänkää
Vakuutusyhtiön kanssa asiat menevät harvoin niin päin kuin olisi odottanut.
Jos olet hakemassa korvausta vaikka kuinka selvästä asiasta, keksii vakuutusyhtiö yleensä repullisen syitä miksi korvausta ei juuri tässä tapauksessa voida maksaa.
Tällä kertaa halusin vastuuvakuutuksesta päinvastaisen päätöksen. Sellaisen, että vakuutuksenottajalla ei ole korvausvelvollisuutta sattuneessa vahingossa, koska tämä on toiminut huolellisesti ja vahinko on katsottava vahingoittuneen kannalta puhtaaksi tapaturmaksi.
Vastuuvakuutuksen ominaisuuksiin nimittäin kuuluu, että vakuutusyhtiö selvittää vakuutuksenottajan korvausvelvollisuuden silloin kun tälle on esitetty korvausvaatimus huolimattomuudella aiheutetuksi väitetystä vahingosta. Vakuutuksenottajan ei tarvitse itse riidellä korvauksen vaatijan kanssa.
Korvausratkaisua ei tietenkään saanut ihan noin vain. Äkkiseltään luulisi eväämisen olevan vakuutusyhtiön ydintehtävä, mutta tällä kertaa tarvittiinkin melkoinen työmäärä sen saavuttamiseksi, mitä normaalisti ei haluta. Eikä asia ole vieläkään mitenkään ratkaistu.
Näyttääkin lähinnä siltä, että Lähi-Tapiola (nimi kirjoitettu tahallaan oikein) haluaa väen väkisin korvata vahingon, vaikka asiassa on osoitettu toimitun jopa normaalit huolellisuusnormit ylittäen.
Olisi ehkä sittenkin pitänyt vaatia vahinkoa korvattavaksi, niin olisi tämäkin juttu ollut evättynä jo kuukausia sitten. Nyt kaikenlaisia selvityksiä on pyöritelty jo kohta puoli vuotta.
On se niin ihmeellistä. If taas keksi minulle rappumataudin jota ei todellakaan ole. Ristisiteiden repeämä töissä. Leikattiin 8 kk jälkeenpäin.. Tuona aikana leikkausta odotellessa polvilumpio kului, koska ei ollut ristisiteiden antamaa tukea. No ilmiselväähän oli että vakuutusyhtiö ilmoittikin, että johtuu osteoporoosista ja minulla on taipumus sijoiltaan menoon. Ei ollut koskaan aikaisemmin ollut ja liikun hyvinkin paljon, joten kunto oli ennen työtapaturmaa erinomainen. Nyt valitus lähtenyt valituksien jälkeen vakuutusoikeuteen.. mitä tästä opimme: Kengännauhoja ei kannata jättää solmimatta ettei kompastu, kun vakuutusyhtiö ei korvaa.Edelleen sairaslomalla ja sairaspäiväraha loppumassa..